Zážitky na Šumavě > Poznávej Pošumaví > NA CESTÁCH KRAJINOU... ZA PAMĚTÍ NÁHROBNÍCH KAMENŮ

NA CESTÁCH KRAJINOU... ZA PAMĚTÍ NÁHROBNÍCH KAMENŮ

Dvoudenní výlet z Plzně v rámci cyklu Na cestách krajinou.

skladem


cena: 600,- Kč


„Na cestách krajinou...“ je cestovatelský koncept, kde cíl není až na konci cesty, ale cesta samotná je tím cílem. Jsou to poklidné výlety, s časem na vnímání krásy české krajiny jako celku, i v jejích nejjemnějších detailech.

Na cestě „Za pamětí náhrobních kamenů“ se vydáme do krajiny Plzni nedaleké – krajiny s odleskem Stříbra. Odhalíme skrytá tajemství polí a lesů nad hracholuskou přehradou. A ještě jedno prvenství tahle cesta má. Ač nebude o nic delší než naše cesty jednodenní, poprvé na ní budeme i nocovat.

Na cestě „Za pamětí náhrobních kamenů“ navštívíme celkem tři místa, kde se kámen stal pamětí osudů našich předků, ale i pamětí, která tvořila podobu naší krajiny a mnohdy ji skrytě tvoří až podnes. Navštívíme tři místa, kde naši předci pohřbívali své blízké a označili je kameny. Tři místa třech pohřebních kultur. Křesťanské, židovské a mohylové. A po těchto místech půjdeme proti toku času. První kameny budou pamatovat osudy jen pár desítek let, ty poslední tisíce.

Jako první navštívíme starý, zcela opuštěný a zchátralý křesťanský hřbitov. Nevede k němu již žádá cesta a zdálky tak vypadá jako obyčejný akátový lesík uprostřed polí. To ale jen do té chvíle, než přijdete blíž a zjistíte, že tvar onoho lesíka určuje rozvalená, ale stále patrná hřbitovní zeď. Druhým místem bude starý židovský hřbitov. Ve svahu, v borových lesích, s pamětí barokních časů zdejšího kraje. A jako poslední, již po setmění, světlem z luceren ozáříme kameny s pamětí tisíce let. Staré mohylové pohřebiště z doby bronzové.

Naše cesta ale nebude čistě monotematická. Povídat si budeme o naší krajině v širších souvislostech, podíváme se, jak místa naší cesty vypadala před rozoráním mezí a zrušením starých cest. Zkusíme vnímat les trochu jinak než doposud, za denního světla i noční tmy. A před spaním posedíme u ohně, jako předzvěst následujícího večera, keltského svátku Beltain.

Nocovat budeme ve starém drážním vechtru, s tak trochu undergroundovým exteriérem, interiérem i vybaveností. Vechtrovna je zcela na samotě, v lesích, a sezonně funguje jako vlaková zastávka. Není zde ani elektřina, ani plyn, ani voda a většinou ani signál, o to ale více romantické atmosféry : ). Zatopíme si v kamnech, na kterých si společně vyrobíme mast ze včelího vosku, bio extra virgin olivového oleje a pryskyřice, kterou budeme sbírat cestou v lesích. A jak se bude vše v rendlíčku na kamnech rozpouštět, naše místnůstky na spaní se provoní nádhernou lesní vůní smůly smrků a borovic. A tu vůni si každý odnese jako vzpomínku v malé skleničce.

Na kamnech si také připravíme společnou večeři z české sezónní zeleniny, která se bude v řádu hodin pomalounku péct v troubě kamen, a pak uvidíte, jak výborně mohou chutnat i ty nejobyčejnější suroviny. Usínat budeme s praskáním v kamnech a snídani si dáme, bude-li nám přát počasí, pěkně venku, za ranního zpěvu ptáčků. Nádobí umyjeme v potoce a pak se vydáme na cestu zpět do Plzně nebo každý tam, kam ho to v neděli bude lákat.

VIDEOPOZVÁNKA ► 


TUTO CESTU PŘIPRAVIL A PROVÁDÍ:

Václav ČUBR, 30 let, Plzeň. Již několik let pracuje v plzeňském sdružení ENVIC, které například pořádá oblíbené Plzeňské farmářské trhy. Ve sdružení má na starosti oblast krajina a veřejný prostor, což je i jeho osobním zájmem. Linkou jeho studií bylo krajinářství a svého času studoval v šumavském Vimperku. V krajině, zejména pak na Šumavě tak strávil a tráví mnoho času, pracovně i soukromě.

V oblasti krajiny se věnuje zejména krajinné estetice a z tohoto krajinářského pohledu jsou vedeny i tyto výlety „Na cestách krajinou“. Za sdružení ENVIC je autorem turistických projektů „Plzeňský okruh“, „Krajiny památné“ , kde jsou představovány zaniklé osady Šumavy a Bavorského lesa právě z pohledu krajinné estetiky a spolu s kolegy pracoval na velkém projektu odborného vzdělávání, kde měl na starostí právě oblast Krajina a veřejný prostor.

Má rád naši zem, její krajinu, kterou rád prochází, fotí ji a natáčí. Poslouchá instrumentální hudbu, zejména pak Mika Oldfielda. Rád o krajině vypráví, o její kráse i technických záležitostech, které užívání krajiny doprovází. Více o průvodci zde.

základní informace
Lokalita

Plzeňský kraj

Město - adresa konání

Plešnice, Jezná, Pňovany, Sulislav, Vranov

Rezervace termínu

tel. 608 307 436

Doba trvání

2 dny

Počet možných účastníků

5 - 7 osob