Poetický výlet z Plzně z cyklu Na cestách krajinou.
I cesta může být cíl… a cílem může být cesta. Chcete-li, vydejte se s námi na cestu, která nebude jen překonáním vzdálenosti, ale bude vnímáním krás, které samotnou cestu provázejí a vlastně tou cestou jsou. V tomto poklidném výletu se vydáme po svazích Pancíře a údolím Řezné objevovat místa kdysi opuštěná, kde však stopy po lidech jsou stále k nalezení a to v souznění s šumavskou krajinou, přírodou...
„Na cestách krajinou…“ je cestovatelský koncept, kde cíl není až na konci cesty, ale cesta samotná je tím cílem. Jsou to poklidné výlety, s časem na vnímání krásy české krajiny jako celku, i v jejích nejjemnějších detailech. V této cestě „Za duchem starého Pancíře“ objevíme místa, kde kdysi býval čilý hospodářský ruch, kde stávala stavení a rostly ovocné stromy. Kde ze staveb již mnoho nezbylo, avšak stromy kvetou dál… a nejen stromy. Když v místě na chvíli setrváte… paměť krajiny přestane být abstraktním pojmem. Spatříte ji, budete její součástí…
Z Plzně vyrazíme vlakem, vystoupíme na zastávce Špičák a odtud se svezeme krásnou starou sedačkovou lanovkou zhruba do poloviny výšky Pancíře, na Hofmanky. Odtud se již vydáme, ač v oblasti turisticky velmi navštěvované, do míst opuštěných.....ale o to krásnějších. Do míst, kde se kdysi rozprostírala osada Pancíř. Projdeme opuštěnou cestou lemovanou klenovou alejí, která nás dovede až k modřínové studánce. Pohlédneme do hloubi země starých sklepení i do nebe, k němuž starý komín se vypíná. Je toho ale mnohem víc, co nás v tomto místě čeká. Další z míst, které navštívíme, je rovněž kdys obývaným, ale oproti divokému, těžko prostupnému Pancíři je místem prosluněným, otevřeným, s loukami, starým ovocným sadem a širokou alejí.
Po cestě si budeme povídat o české krajině, Šumavě a tom, co jí vtisklo její současnou podobu. O novém možném pohledu na místa, která byla kdysi plná života lidí a o tom, že taková se nenachází jen na české straně. Budeme rozmlouvati v oborech učených vědeckých ale i těch tajemnějších, které byly vždy staré Šumavy – Gabrety, součastí...
VIDEOPOZVÁNKA ►
Tuto cestu připravil a provádí:
Václav ČUBR, 29 let, Plzeň. Již několik let pracuje v plzeňském sdružení ENVIC, které například pořádá oblíbené Plzeňské farmářské trhy. Ve sdružení má na starosti oblast krajina a veřejný prostor, což je i jeho osobním zájmem. Linkou jeho studií bylo krajinářství a svého času studoval v šumavském Vimperku. V krajině, zejména pak na Šumavě tak strávil a tráví mnoho času, pracovně i soukromě.
V oblasti krajiny se věnuje zejména krajinné estetice a z tohoto krajinářského pohledu jsou vedeny i tyto výlety „Na cestách krajinou“. Za sdružení ENVIC je autorem turistických projektů „Plzeňský okruh“, „Krajiny památné“ , kde jsou představovány zaniklé osady Šumavy a Bavorského lesa právě z pohledu krajinné estetiky a spolu s kolegy pracoval na velkém projektu odborného vzdělávání, kde měl na starostí právě oblast Krajina a veřejný prostor.
Má rád naši zem, její krajinu, kterou rád prochází, fotí ji a natáčí. Poslouchá instrumentální hudbu, zejména pak Mika Oldfielda. Rád o krajině vypráví, o její kráse i technických záležitostech, které užívání krajiny doprovází. Více o průvodci zde.
Další informace ke konceptu „Na cestách krajinou“ naleznete na webu ENVIC a nejaktuálnější informace na facebooku „Na cestách krajinou...“.
Značnou část půjdeme z kopce, dosti svažitým terénem, cestou s popadanými stromy, křovím, potoky a jinými zpestřeními. Rovněž je oblast místy dosti promáčená, pro případ šlápnutí do mokra to tak chce i vhodnou obuv. I když toho neujdeme mnoho, přibližně asi jen 7 km, první část cesty (ta kratší) bude díky terénu náročnější. Výlet tak není vhodný pro ty, kdo mají nějaké pohybové, kloubní či jiné relevantní problémy. Ovšem kdo občas chodí na výlety a sem tam i nějakou tou zarostlejší zkratkou, po návratu domů může být maximálně více (příjemně) unaven.
Navštívené lokality:
Železnorudsko – svah kopce Pancíř, niva Řezné
Co zážitek obsahuje:
komentovaný výlet po místech kdysi obývaných na svahu Pancíře a v údolí Řezné
provedení po krajinně-kulturních zajímavostech lokality
povídání k problematice zaniklých osad na Šumavě a v Bavorském lese pohledem myšlenky projektu „Krajiny památné“
povídání o krajinné estetice
pamětní kartičku
malé překvapení
publikaci „Krajiny památné“ věnující se zaniklým osadám šumavy a Bavorského lesa
Cena zážitkového balíčku:
400,- Kč za osobu
Co zážitek neobsahuje:
doprava tam - Špičák a zpět – Železná Ruda centrum (vlak – možnost slevy jako skupina)
cena lanovky
strava
Časový plán při společné cestě vlakem:
- Odjezd vlakem Plzeň hlavní nádraží v 7:02, sraz „u hutníka“ v 6:45 a nákup společné levnější jízdenky
- Příjezd Špičák 8:56 (sraz na vlakové zastávce)
- Samotný výlet trvá cca 8 hodin
- Odjezd Železná Ruda centrum 17:37
- Příjezd Plzeň: 19:46
Zdravotní stav:
odpovídající pro chůzi v kopcovitém terénu, mimo cesty včetně skalistého terénu
Délka trasy:
přibližně 7 km
Pro koho je zážitek určen:
široká veřejnost se zájmem o českou krajinu včetně aktivních seniorů
Počet možných účastníků:
8 až 15 osob
Doba trvání:
Společná cesta vlakem: čas odjezdu bude upřesněn
Samotný výlet trvá cca 8 hodin
Počasí/sezóna:
dle termínu, tj. 20.5.2017
za každého počasí vyjma extrémního – nebezpečného počasí
Fyzická náročnost:
mírná, v první části mírně náročnější
chůze z prudších svahů mimo hlavní cesty – křoví, popadané stromy, podmáčený terén...
vyrážíme za každého, vyjma extrémního – nebezpečného počasí
Oblečení:
obuv vhodná do terénu
oblečení odpovídající aktuálnímu počasí s přihlédnutím k jeho možnému výraznému zhoršení
Další informace:
jídlo a pití není zajištěno – vlastní s sebou
doporučujeme ochranu proti klíšťatům
květen 2017
LokalitaPlzeňský kraj, Železnorudsko
Město - adresa konáníŠpičák
Rezervace termínutel. 608 307 436
Doba trvání8 hodin
Počet možných účastníků8 - 15 osob