Zážitky na Šumavě > Poznávej Pošumaví > Na cestách krajinou... Za duchem starého Pancíře

Na cestách krajinou... Za duchem starého Pancíře

Poetický výlet z Plzně z cyklu Na cestách krajinou.

skladem


cena: 400,- Kč


I cesta může být cíl… a cílem může být cesta. Chcete-li, vydejte se s námi na cestu, která nebude jen překonáním vzdálenosti, ale bude vnímáním krás, které samotnou cestu provázejí a vlastně tou cestou jsou. V tomto poklidném výletu se vydáme po svazích Pancíře a údolím Řezné objevovat místa kdysi opuštěná, kde však stopy po lidech jsou stále k nalezení a to v souznění s šumavskou krajinou, přírodou...

„Na cestách krajinou…“ je cestovatelský koncept, kde cíl není až na konci cesty, ale cesta samotná je tím cílem. Jsou to poklidné výlety, s časem na vnímání krásy české krajiny jako celku, i v jejích nejjemnějších detailech. V této cestě „Za duchem starého Pancíře“ objevíme místa, kde kdysi býval čilý hospodářský ruch, kde stávala stavení a rostly ovocné stromy. Kde ze staveb již mnoho nezbylo, avšak stromy kvetou dál… a nejen stromy. Když v místě na chvíli setrváte… paměť krajiny přestane být abstraktním pojmem. Spatříte ji, budete její součástí…

Z Plzně vyrazíme vlakem, vystoupíme na zastávce Špičák a odtud se svezeme krásnou starou sedačkovou lanovkou zhruba do poloviny výšky Pancíře, na Hofmanky. Odtud se již vydáme, ač v oblasti turisticky velmi navštěvované, do míst opuštěných.....ale o to krásnějších. Do míst, kde se kdysi rozprostírala osada Pancíř. Projdeme opuštěnou cestou lemovanou klenovou alejí, která nás dovede až k modřínové studánce. Pohlédneme do hloubi země starých sklepení i do nebe, k němuž starý komín se vypíná. Je toho ale mnohem víc, co nás v tomto místě čeká. Další z míst, které navštívíme, je rovněž kdys obývaným, ale oproti divokému, těžko prostupnému Pancíři je místem prosluněným, otevřeným, s loukami, starým ovocným sadem a širokou alejí.

Po cestě si budeme povídat o české krajině, Šumavě a tom, co jí vtisklo její současnou podobu. O novém možném pohledu na místa, která byla kdysi plná života lidí a o tom, že taková se nenachází jen na české straně. Budeme rozmlouvati v oborech učených vědeckých ale i těch tajemnějších, které byly vždy staré Šumavy – Gabrety, součastí...


VIDEOPOZVÁNKA ►


Tuto cestu připravil a provádí:
Václav ČUBR, 29 let, Plzeň. Již několik let pracuje v plzeňském sdružení ENVIC, které například pořádá oblíbené Plzeňské farmářské trhy. Ve sdružení má na starosti oblast krajina a veřejný prostor, což je i jeho osobním zájmem. Linkou jeho studií bylo krajinářství a svého času studoval v šumavském Vimperku. V krajině, zejména pak na Šumavě tak strávil a tráví mnoho času, pracovně i soukromě.

V oblasti krajiny se věnuje zejména krajinné estetice a z tohoto krajinářského pohledu jsou vedeny i tyto výlety „Na cestách krajinou“. Za sdružení ENVIC je autorem turistických projektů „Plzeňský okruh“, „Krajiny památné“ , kde jsou představovány zaniklé osady Šumavy a Bavorského lesa právě z pohledu krajinné estetiky a spolu s kolegy pracoval na velkém projektu odborného vzdělávání, kde měl na starostí právě oblast Krajina a veřejný prostor.

Má rád naši zem, její krajinu, kterou rád prochází, fotí ji a natáčí. Poslouchá instrumentální hudbu, zejména pak Mika Oldfielda. Rád o krajině vypráví, o její kráse i technických záležitostech, které užívání krajiny doprovází. Více o průvodci zde.

Další informace ke konceptu „Na cestách krajinou“ naleznete na webu ENVIC a nejaktuálnější informace na facebooku „Na cestách krajinou...“.

základní informace mapa zážitku
Platnost voucheru

květen 2017

Lokalita

Plzeňský kraj, Železnorudsko

Město - adresa konání

Špičák

Rezervace termínu

tel. 608 307 436

Doba trvání

8 hodin

Počet možných účastníků

8 - 15 osob